Historie sklárny Chudeřice


Historie sklárny v Chudeřicích

Vážení hosté, navštívili jste internetové stránky věnované historii sklárny v Chudeřicích, dnes AGC Automotive Czech, a. s.

Stránky jsou pro všechny, které zajímá historie jedné z největších firem v našem kraji. Cílem je podat stručný náhled na historii sklárny. Věříme, že Vás obsah zaujme a že objevíte souvislosti, které jste dosud nevnímali. Plánujeme přidávat nové příspěvky. Pokud budete mít jakékoliv podněty, které bychom mohli zapracovat, napište prosím na e-mail, nebo nám nechte vzkaz v Návštěvní knize.

Ať se Vám stránky líbí!Vítejte v historii sklárny v Chudeřicích

language

Historické milníky.

Martin Müller připravil základní přehled historických milníků a událostí.
Více v sekci: Historie v Datech

Přemek Jarolímek dohledal v archivech nejrůznější dokumenty, spisy a mnoho dalšího.
Více v sekci Kniha o historii

Další informace najdete také ve Vzpomínkách našich zaměstnanců

group

Fotogalerie

Rozsáhlá fotogalerie je rozdělena na FOTKY ZÁVODU a FOTKY VÝROBKŮ, dále jsou tyto galerie chronologicky seřazeny dle letopočtu. V horním menu si vyberte kategorii, která vás zajímá

info_outline

Informace o autorech

Děkujeme autorovi publikace PhDr. Miroslavu Grisovi, CSc. za povolení ke zveřejnění a přejeme mu vše dobré. Tento web dali dohromady společnými silami tito lidé:

Přemysl Jarolímek-vedoucí úseku budgetu a controllingu
Martin Müller-Pre-Process mistr OEM LAM
Lukáš Rais-LOTO koordinátor
Filip Sentenský-Technolog výroby AVO
Více informací o autorech.

Věděli jste, že 16/12/1944 došlo k náletu na Chudeřickou sklárnu při kterém zemřelo 6 lidí? Jedna z bomb zůstala nevybuchlá a nyní ji lze spatřit mezi budovou AII a TVS jako připomínku náletu.

Věděli jste, že Chudeřice vyráběly poklop na rakev pro prezidenta Klementa Gottwalda za asistence Stb? Více informací najdete na str. 33 v publikaci M. Grisy a na obrázku zde.

Věděli jste, že ve sklárně v Chudeřicích bylo vyrobeno spousta skleněných prvků pro Národní divadlo? Více informací najdete zde.

Zajímavosti ze sklárny v Chudeřicích

Historické dokumenty.

Přemek Jarolímek a Martin Müller dohledali v archivech rozsáhlé publikace, tiskoviny a fotografie a společně s Lukášem Raisem a Filipem Sentenským připravují tento web, do kterého můžete přispívat i vy. Vaše názory pište do Návštěvní knihy, či na e-mail premysl.jarolimek@eu.agc.com.

Věděli jste, že k nejhoršímu pracovnímu úrazu v Chudeřicích došlo 3. 5. 1955, kdy zahynuli tři lidé na otravu Mondovým plynem? Tento vpravdě apokalyptický zážitek je popsán v publikaci M. Grisy na straně 36 a 37.

Věděli jste, že Chudeřice zásobovaly sklem i nové stanice metra v osmdesátých letech? Informace jsou zde.

Sklárna v Chudeřicích